20 lat elbląskich formacji

Odsłony: 5270

W 1995 roku Antoni Czyżyk postanowił stworzyć w Elblągu formację standardową powyżej 15 roku życia. Pierwszy start na Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych i Formacja „Jantar”, która wystąpiła z choreografią do muzyki Straussa, zajęła... 1 miejsce.

2 tytuły mistrzów świata ma na swoim koncie elbląska Formacja. Rok 1999 był przełomowy. Wówczas młodzi tancerze zaprezentowali układ choreograficzny i muzyczny „Odległe wspomnienia”. Mistrzowski sukces udało się powtórzyć w 2010 roku, kiedy to powstał dynamiczny układ do muzyki Michaela Jacksona.
Strauss, Trzech tenorów, Odległe wspomnienia, James Bond, Marlin Rouge, Chicago, "The Beatles - The Stars Reborn”, Abba Forever, Mamma Mia, Tribute to Michael Jackson, Welcome to Burlesque – to układy choreograficzne, jakie prezentowali na parkietach tancerze Formacji.

Która z pań  najdłużej tańczyła w Formacji? 5 miejsce (9 lat) zajmują: Alicja Minkiewicz, Arletta Wyżlic, Marta Pilipczuk, Dorota Jedynak i Aneta Orłowska (Sajkiewicz). 4 miejsce, a co z tym idzie - 10 lat przetańczyła w Formacji Paulina Misiak. 11 lat tańczyła Olga Korbolewska, a najdłużej, bo 13 lat, tańczą: Katarzyna Lesz i Katarzyna Czyżyk – 14 lat.

W 2005 roku Formację Standardową Jantar patronatem objęła Grupa LOTOS S.A. Od tego czasu starsza grupa nosi nazwę Formacja Standardowa LOTOS-Jantar

Tancerze muszą dostarczyć organizmowi bardzo dużo energii, ale w dniu zawodów te posiłki muszą być lżejsze - bezmięsne, oparte na makaronie, ryżu. Piją też napoje izotoniczne, żeby uzupełnić poziom minerałów. W czasie pozaturniejowym nie stosują żadnych diet. Dziewczyny tak wyglądają nie dlatego, że się odchudzają, ale dlatego, że ćwiczą, często po 4-6 godzin dziennie – mówi Antoni Czyżyk, trener Formacji Standardowej LOTOS-Jantar.

Trenerka z Niemiec, Ariane Schiessler, w 1997 roku rozpoczęła współpracę z elbląską Formacją. Wówczas powstał układ choreograficzny pn. „Trzech tenorów” i po raz trzeci tancerze obronili tytuł mistrza kraju. Formacja wystartowała na Mistrzostwach Europy, gdzie zdobyła VIII miejsce.

Od 6 do 8 par liczą sobie formacje taneczne. Podczas Mistrzostw Polski Formacji Tanecznych tancerze muszą zaprezentować co najmniej cztery z pięciu tańców standardowych: tanga, fokstrota, quickstepa, walca wiedeńskiego i walca angielskiego lub cztery z sześciu latynoamerykańskich: samby, rumby, cha-chy, paso doble, jive'a, salsy.

Wśród panów najdłużej w Formacji tańczą/tańczyli: Mateusz Papużyński (11 lat) następnie Mariusz Filipczuk i Bartłomiej Szkutnik (10 lat), na trzecim miejscu uplasowali się: Andrzej Orłowski, Sebastian Rutkowski, Mateusz Czyżyk, Krzysztof Taurogiński (9 lat) , a na czwartym (z dorobkiem 8 tanecznych lat): Marek Kucharczyk, Paweł Jacewicz i Leszek Linkowski.

W 2012 roku Formacja Standardowa LOTOS-Jantar pojechała do Chin na zaproszenie władz  partnerskiego miasta Elbląga – Laibin. Tancerze wzięli udział w gali z okazji obchodów 10 rocznicy nadania praw miejskich Laibin, a także w obchodach chińskiego Nowego Roku. Plan wizyty był bardzo napięty – oprócz spotkań i mnóstwa występów, było trochę czasu na zwiedzanie.

Formacja Standardowa LOTOS-Jantar od 1995 r. nieprzerwanie zdobywa tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych, będąc jednocześnie jednym z najlepszych tego typu zespołów w Europie i na świecie Elbląska drużyna jest złotym medalistą Mistrzostw Świata z 1999 roku i 2010 – wynik ten to największe osiągnięcie w historii tańca polskiego. Do większych zagranicznych sukcesów zespołu można zaliczyć również tytuł II wicemistrza świata formacji standardowych zdobyty w 2005 r. podczas Mistrzostw Świata Formacji Standardowych, które odbyły się w Elblągu, srebrny medal i tytuł wicemistrza świata zdobyty podczas Mistrzostw Świata 2011 roku w Braunschweigu w Niemczech oraz brązowy medal wywalczony w 2013 roku podczas Mistrzostw Świata w Sporcie Tanecznym, które odbyły się mieście Kaohsiung na Tajwanie.

W standardzie, nie muszę chyba tego szczególnie zaznaczać, formacja LOTOS-Jantar była poza zasięgiem konkurencji. Było widać, że parkiet w Siemianowicach jest zdecydowanie za mały, jak na ich możliwości — pisał w 2012 roku, w relacji na żywo (podczas Mistrzostw Polski Formacji Tanecznych) na portalu Twist Service Szymon Patrylak.
W 2012 w Siemianowicach Śląskich obie elbląskie drużyny rywalizowały w tej samej kategorii wiekowej, powyżej 15 lat, jak zawsze w stylu standardowym i zajęły... dwa najwyższe miejsca, zdobywając tytuły mistrza i wicemistrza Polski.

W 2013 roku, w lutym,  podczas Elbląskiej Gali Sportu, trener Antoni Czyżyk wraz z Formacją Standardową LOTOS-Jantar zostali uhonorowani nagrodą Prezydenta Elbląga.  Miesiąc później Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego przyznał Formacji, i jej trenerowi, Srebrny Laur „Najlepszy z Najlepszych”. Nagroda ta została przyznana dla laureatów wyróżnionych po raz piąty. Elbląska Formacja była wcześniej nagradzana w latach: 2003, 2004, 2009, 2010 i 2011 roku.

Formacja LOTOS-Jantar w 2014 roku przygotowała nową choreografią do muzyki Christiny Aquilery  - Welcome to Burlesque. – Choreografia  jest bardzo szybka. Są tam prawie same quick stepy, nie ma chwili odpoczynku. Ponadto jest dużo nowych rysunków i rozwiązań jakich jeszcze nigdy nie tańczyliśmy – mówili po pierwszej próbie tancerze Formacji.
Młodsza grupa w 2014 roku występuje z układem Mamma Mia do muzyki Abby.

Elbląg kojarzy się głównie z formacjami standardowymi. Jednak w 1994 roku powstała formacja latynoamerykańska do 15 roku życia. Zespół zajął wówczas III miejsce na Mistrzostwach Polski prezentując układ pt. "Piękna i Bestia".

Przed ważnymi turniejami, gdy stawka jest naprawdę wysoka, bywa, że tancerze trenują po 8 – 9 godzin dziennie. Mistrzowski tytuł obkupiony jest zatem wieloma wyrzeczeniami i setkami godzin intensywnych przygotowań. Na przykład sześciominutowy taniec formacji, jest, pod względem wysiłkowym, porównywalny do 3 km biegu. Zatem 16 osób, czyli 8 par, w czasie występu przebiega łącznie 48 km.

17 - 18 lat - tyle zwykle wynosi średnia wieku tancerzy starszej Formacji. Tancerze elbląskiej Formacji są ambasadorami polskiej kultury tanecznej w Europie, reprezentując Polskę na parkietach Europy i Świata. Nawiązują oni kontakty z partnerami Elbląga z Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Łotwy i Litwy. Wspinając się po szczeblach kariery sportowej, elblążanie odwiedzili wiele miast europejskich, tańcząc m.in. w Rydze, Kaliningradzie, Kiszyniowie, Wiedniu, Alassio, Florencji, Monako, Berlinie, Hamburgu, Braunschweigu, Ludwigsburgu, Leer, Londynie i Oslo.

Prawie wszyscy tancerze formacji pierwsze kroku stawiali na zajęciach tanecznych zorganizowanych przez Elbląski Klub Tańca „Jantar”. Pierwszy kurs tańca towarzyskiego odbył się w 1986 roku. Obecnie wizytówką EKT Jantar są właśnie formacje standardowe.

13 września 2014 elbląskie formacje po raz 20 wystartują w Mistrzostwach Polski FTS Formacji Tanecznych.

Składy formacji standardowych 1995-2014

1995 rok
Formacja Standardowa Jantar
Wojciech Borkowski i Izabela Krzekotowska, Piotr Beńko i Edyta Sarnowska, Łukasz Lewandowski i Katarzyna Tomalczyk, Marcin Wierzbicki i Alina Cieślak, Leszek Linkowski i Dominika Pater, Jacek Suchiński i Joanna Jaśko, Łukasz Kordus i Maja Weszyńska, Michał Jarczewski i Katarzyna Rynkiewicz.

1996 rok
Formacja Standardowa Jantar
Leszek Linkowski i Dominika Pater, Michał Jarczewski i Katarzyna Rynkiewicz, Wojciech Borkowski i Izabela Krzekotowska, Paweł Tomalczyk i Alina Cieślak, Łukasz Lewandowski i Katarzyna Tomalczyk, Piotr Raszewski i Marlena Jancewicz, Piotr Beńko i Edyta Sarnowska, Marek Cichosz i Maja Weszyńska.

1997 rok
Formacja Standardowa Jantar
Łukasz Lewandowski i Katarzyna Tomalczyk, Leszek Linkowski i Angelika Łubieńska, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Michał Jarczewski i Laura Przybył, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Paweł Tomalczyk i Olga Korbolewska, Bartosz Mateusiak i Ewa Kalka, Arkadiusz Bucha i Agnieszka Wiraszka.

Formacja Standardowa Jantar II
Łukasz Wytrykowski i Agnieszka Kołakowska, Paweł Gałęzowski i Dorota Pawluć, Piotr Kopyt i Kamila Micko, Kamil Luberecki i Dorota Gwiazdowska, Grzegorz Drozdowski i Joanna Chorak, Marek Kucharczyk i Romana Sajko, Sebastian Olarium i Zofia Marinof, Rafał Abramowicz i Karolina Jaworska.

1998 rok
Rafał Abramowicz i Katarzyna Tomalczyk, Leszek Linkowski i Angelika Łubieńska, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Michał Jarczewski i Laura Przybył, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Paweł Tomalczyk i Olga Korbolewska, Bartosz Mateusiak i Ewa Kalka, Arkadiusz Bucha i Agnieszka Wiraszka.

1999 rok
Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Michał Jarczewski i Katarzyna Rynkiewicz, Leszek Linkowski i Dorota Pawluć, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Bartosz Mateusiak i Romana Sajko, Łukasz Wytrykowski i Aleksandra Lazarowska, Kamil Luberecki i Joanna Chorak.

2000 rok
Michał Jarczewski i Romana Sajko, Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Leszek Linkowski i Joanna Chorak, Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Kamil Luberecki i Dorota Pawluć.

2001 rok
Formacja Standardowa Jantar
Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Łukasz Wytrykowski i Aleksandra Lazarowska, Kamil Luberecki i Dorota Pawluć, Jakub Sajko i Olga Korbolewska, Adrian Sachajdakiewicz i Romana Sajko, Leszek Linkowski i Joanna Chorak.

Formacja Standardowa Jantar II
Michał Jedynak i Sylwia Kozłowska, Karol Kosopud i Monika Trzciałkowska, Michał Białkowski i Dorota Jedynak, Piotr Czyżyk i Katarzyna Lesz, Michał Kowalski i Katarzyna Wojciechowicz, Maciej Stryjewski i Agata Ziętek, Marcin Kowalski i Katarzyna Czyżyk, Dawid Szałkowski i Milena Sikorska.

2002 rok
Formacja Standardowa Jantar
Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Lukasz Wytrykowski i Patrycja Dyrmo Kowalczyk,
Kamil Luberecki i Dorota Pawluć, Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Jakub Sajko i Joanna Jaśko, Maximilian Hasse i Roma Sajko, Bartosz Mateusiak i Marta Szuman-Najder
Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz.

Formacja Standardowa Jantar II
Piotr Czyżyk i Katarzyna Lesz, Michał Białkowski i Dorota Jedynak, Marcin Kowalski i Kasia Czyżyk, Michał Kowalski i Katarzyna Wojciechowicz, Michał Jedynak i Sylwia Misiewicz, Marek Jeziorski i Milena Sikorska, Karol Kosopud i Monika Trzciałkowska,
Maciej Stryjewski i Agata Ziętek, Dawid Szałkowski i Katarzyna Paluch, Maciek Lesz i Marta Abramowicz.

2003 rok
Formacja Standardowa Jantar
Kucharczyk i Olga Korbolewska, Łukasz Wytrykowski i Patrycja Dyrmo, Rafał Wytrykowski i Ewa Kalka, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Jakub Sajko i Joanna Jaśko, Bartosz Maciejewicz i Dorota Jedynak, Kamil Luberecki i Aleksandra Maciejewicz, Piotr Czyżyk i Katarzyna Lesz.

Formacja Standardowa Jantar II
Marcin Kowalski i Katarzyna Czyżyk, Michał Białkowski i Alicja Albin, Michał Kowalski i Katarzyna Paluch, Karol Kosopud i Monika Trzciałkowska, Paweł Stękała i Karolina Mejger, Marek Jeziorski i Marta Kocik, Dawid Szałkowski i Marta Abramowicz oraz Michał Jedynak i Sylwia Kozłowska.

2004 rok
Formacja Standardowa Jantar
Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Łukasz Wytrykowski i Patrycja Dyrmo, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Piotr Czyżyk i Aleksandra Maciejewicz, Michał Białkowski i Katarzyna Lesz, Bartosz Maciejewicz i Alicja Albin, Michał Kowalski i Katarzyna Paluch.

Formacja Standardowa Jantar II
Bartosz Szkutnik i Dominika Jabłońska, Mateusz Papużyński i Kinga Drutel, Michał Zacharewicz i Ewa Bacowska, Paweł Jankowski i Paulina Misiak, Maciej Lesz i Małgorzata Wilczak, Mateusz Zakrzewski i Klaudia Adamska, Kamil Werkowski i Dorota Łukasiewicz, Bartosz Grzebiński i Sylwia Fijałkowska, Wojciech Kowalewski i Aleksandra Szostak.

2005 rok
Formacja Standardowa LOTOS-Jantar
Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Michał Oleszczyński i Patrycja Dyrmo, Michał Białkowski i Katarzyna Lesz, Marek Jeziorski i Katarzyna Czyżyk, Maciej Lesz i Małgorzata Wilczak, Michał Jedynak i Dorota Jedynak, Piotr Czyżyk i Marta Abramowicz.

Formacja Standardowa Jantar
Mateusz Papużyński i Sara Aszkiełowicz, Mateusz Zakrzewski i Klaudia Adamska, Michał Faliński i Izabela Gierulska, Bartosz Zylbert i Kinga Drutel, Michał Zacharewicz i Dominika Jabłońska, Tomasz Wierciński i Paulina Misiak, Paweł Jankowski i Sylwia Fijałkowska, Tomasz Grudzień i Ewa Bąkowska oraz Bartosz Szkutnik, Mariusz Pilipczuk, Bartosz Grzebiński.

2006 rok
Formacja Standardowa LOTOS-Jantar
Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Marek Jeziorski i Katarzyna Czyżyk, Piotr Czyżyk i Marta Abramowicz, Michał Białkowski i Katarzyna Lesz, Maciej Lesz i Małgorzata Wilczak, Michał Jedynak i Dorota Jedynak, Michał Oleszczyński i Patrycja Dyrmo, Mateusz Papużyński i Sylwia Fijałkowska.

Formacja Standardowa Jantar
Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Mateusz Czyżyk i Justyna Breś, Krzysztof Taurogiński i Kornelia Kosińska, Mariusz Pilipczuk i Paulina Peters, Michał Nguyen i Julia Romanowska, Kamil Kopacz i Marta Pilipczuk, Paweł Jacewicz i Urszula Hryciuk, Michał Wilczak i Joanna Witkowska.

2007 rok
Formacja Standardowa LOTOS-Jantar
Mateusz Czyżyk i Justyna Breś, Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz, Mariusz Pilipczuk i Sylwia Fijałkowska, Mateusz Papużyński i Marta Abramowicz, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Paweł Jacewicz i Ula Hryciuk, Krzysztof Taurogiński i Paulina Misiak, Maciek Lesz i Kasia Czyżyk, Kamil Kopacz i Marta Pilipczuk, Michał Nguyen.

2008 rok
Formacja Standardowa LOTOS- Jantar
Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk, Bartłomiej Szkutnik i Alicja Mateusz (Minkiewicz),
Mariusz Pilipczuk i Paulina Misiak, Mateusz Papużyński i Katarzyna Lesz, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Paweł Jacewicz i Urszula Hryciuk, Krzysztof Taurogiński i Sylwia Fijałkowska, Maciek Lesz i Katarzyna Czyżyk, Kamil Kopacz.

2009 rok
Formacja Standardowa LOTOS- Jantar
Mateusz Papużyński i Kasia Czyżyk, Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Mariusz Pilipczuk i Paulina Misiak, Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk, Mateusz Dobrowolski i Katarzyna Lesz, Pawel Jacewicz i Ula Hryciuk, Krzysztof Taurogiński i Marta Abramowicz, Adrian Kapała i Paulina Mroczyńska.

2010 rok
Formacja Standardowa LOTOS-Jantar
Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz, Mateusz Papużyński i Katarzyna Czyżyk, Mariusz Pilipczuk i Paulina Misiak, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Krzysztof Taurogiński i Dorota Jedynak, Adrian Kapała i Katarzyna Lesz, Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk, Paweł Jacewicz i Izabella Gierulska, Michał Jedynak i Sylwia Fijałkowska, Karolina Smolińska.

2011 rok
Formacja Standardowa LOTOS-Jantar
Mateusz Papużyński i Katarzyna Czyżyk, Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Paweł Jacewicz i Izabella Gierulska, Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk, Krzysztof Taurogiński i Dorota Jedynak, Mariusz Pilipczuk i Paulina Misiak, Michał Jedynak i Katarzyna Lesz, Karolina Smolińska.

Formacja Standardowa Jantar
Grzegorz Ślusarski i Dorota Lis, Kordian Zagaja i Adrianna Sosik, Tomasz Łobocki i Magdalena Czuba, Michał Groblewski i Judyta Nowaczyk, Grzesiek Kraiński i Agnieszka Jankowska, Mateusz Wawro i Justyna Lipa, Paweł Beńko i Sandra Szczepańska, Damian Tkaczuk i Agata Pietrowska.

2012 rok
Formacja Standardowa LOTOS-Jantar
Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz, Mateusz Papużyński i Katarzyna Czyżyk, Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Mariusz Pilipczuk i Paulina Misiak, Krzysztof Taurogiński i Dorota Jedynak, Pawel Jacewicz i Karolina Smolińska, Michał Jedynak i Katarzyna Lesz, Adam Popowski i Paulina Karpińska.

Formacja Standardowa Jantar
Grzegorz Ślusarski i Judyta Nowaczyk, Kordian Zagaja i Adrianna Sosik, Paweł Beńko i Dorota Lis, Jakub Frąszczak i Agata Pietrowska, Mateusz Wawro i Justyna Lipa, Dawid Piotrowski i Sandra Szczepańska, Damian Tkaczuk i Paulina Sosnowska. Tomasz Łobocki I Magdalena Czuba.

2013 rok
Formacja Standardowa LOTOS-Jantar
Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkwiecz, Mariusz Pilipczuk i Paulina Misiak, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Krzysztof Taurogiński i Patrycja Dyrmo-Kowalczyk,
Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk, Mateusz Papużyński i Paulina Karpińska, Michał Zacharewicz i Katarzyna Czyżyk, Paweł Jacewicz i Katarzyna Lesz, Karolina Smolińska.

Formacja Standardowa Jantar
Tomasz Łobocki i Aleksandra Grochola,  Mateusz Wawro i Sandra Szczepańska,  Kordian Zagaja i Justyna Lipa, Grzegorz Ślusarski i Agata Pietrowska, Paweł Beńko i Judyta Nowaczyk, Damian Tkaczuk i Natalia Konopko, Jakub Frąszczak i Alicja Pawłowska
Dawid Piotrowski i Dorota Lis, Grzegorz Kraiński i Agnieszka Jankowska, Maciej Warda.

2014 rok
Formacja Standardowa LOTOS-Jantar
Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk, Mateusz Papużyński i Katarzyna Czyżyk, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Mariusz Pilipczuk i Paulina Misiak, Krzysztof Taurogiński i Patrycja Dyrmo-Kowalczyk, Paweł Beńko i Karolina Smolińska, Grzegorz Ślusarski i Paulina Karpińska, Anna Czyżyk i Sebastian Zelent

Formacja Standardowa Jantar
Jędrzej Gierach i Sandra Szczepańska, Tomasz Łobocki i Ewa Żylińska, Dawid Piotrowski i Dorota Lis, Jakub Frąszczak i Alicja Pawłowska, Mateusz Wawro i Judyta Nowaczyk, Damian Tkaczuk i Natalia Konopko, Grzegorz Kraiński i Blanka Szczepura, Kordian Zagaja i Justyna Lipa, Nicol Musialik.

 

 

 

 

 

Wróć do góry